8 ADIMDA BALIK AKVARYUMU NASIL TAŞINIR?

8 ADIMDA BALIK AKVARYUMU NASIL TAŞINIR?

Bir balık akvaryumunu taşımak zor olabilir. Her şeyi fişten çekip tek seferde taşıyamazsınız. Dikkatli bir planlama ile süreci kendiniz için çok daha kolay hale getirebilir ve evden eve nakliyat sırasında balıklarınızın sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

BİR BALIK AKVARYUMUNU GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TAŞIMA

Süreç biraz zorlu gözükebilir. Ancak onları 3 aşamaya ayırmak daha yararlı olacaktır: evden eve nakliyattan önce, evden eve nakliyat sırasında ve evden eve nakliyat sonrasında.

EVDEN EVE NAKLİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK

  1. Adım: Gerekli malzemeleri toplayın

Başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm malzemelerine var olduğunuzdan emin olun. Başlangıçta onları organize etmek için zaman ayırırsanız, taşınma ortasındayken bir şeyler bulmak için uğraşmanıza gerek kalmaz. İşte ihtiyacınız olanlar:

  • Balık ağı
  • Büyük kovalar
  • Plastik kalın torbalar
  • Koli bandı
  • Hava kabarcıklı ambalaj
  • Gazete kağıdı
  • Koli

Adım 2: Balıklarınızı taşınmaya hazırlayın

Balıklarınızı taşınma gününden 24-48 saat önce beslemeyi bırakmak iyi bir fikirdir, böylece taşımadan önce tüm atıklarının arındığına emin olabilirsiniz

Daha küçük balıklarınız varsa ve taşınmaya bir saatten az kalmış ise, onları akvaryumdan aldığınız su ile birlikte plastik kalın plastik poşete koyabilirsiniz. Sağlam bir kutuya yerleştirerek seyahat için güvenli ve korunaklı tutun.

Daha uzun hareketler veya daha büyük balıklar için onları büyük kovalarda taşıyın. Kovaların temiz olduğundan ve sert kimyasalları depolamak için kullanılmadığından emin olun. Kovaları akvaryum suyla doldurun ve ardından kova başına 3-4 balıklarınızı birlikte ekleyin. Taşıma sırasında dökülmeleri önlemek için ağzını koli bandı ile bantlayarak kapatın.

  1. Adım: Akvaryumu temizleyin

Akvaryumu hazırlamak için eğer fişleri var ise fişten çekin, ardından tüm bitkileri ve aksesuarları dikkatlice çıkarın. Bitkileri tanktan su ile bir kovaya koyun. Dekor ve aksesuarlar için bunları temizleyin ve kurulayın, daha sonra kabarcıklı ambalaj ile dikkatlice paketleyin. Işık, pompa ve ısıtıcı dahil tüm ekipmanları dikkatlice çıkarın ve paketleyin. Filtre nemli tutulmalı ve kapalı bir kapta paketlenmelidir.

Adım 4: Suyu boşaltın ve paketleyin

Suyu dikkatli bir şekilde boşaltın. Yeni evinizde var olan suyu yeniden akvaryumu doldurmak için kullanabilirsiniz. Suyu büyük kovalarda veya 5 lt’lik pet şişeler ile taşıyın ve taşımadan önce kapağı bantlayın. Akvaryumu bir kutuda paketlemek en iyisidir, yeterince büyük bir koli bulun ve kenarlarını gazete veya herhangi bir kağıt ile doldurun. Bu çizilmemesini, kırılmamasını ve kaymasını önleyecektir.

TAŞIMA SIRASINDA

Akvaryumu taşınma esnasında evden eve nakliyat firma yetkilerine özellikle belirtmelisiniz. Taşırken, yerleştirirken dikkat edilmesi gerekmektedir.

TAŞINMA SONRASI

Yeni evinize geldiğinizde, hemen akvaryumu kurmaya başlayın. Yanınızda taşıdığınız suyu depoyu doldurmak ve filtreleme sisteminden tekrar geçirmek için kullanabilirsiniz. Balığınızı suyun içine bırakmadan önce sıcaklık, PH dengesi, klor seviyesi ve amonyak seviyesinin normale döndüğünden emin olmalısınız. Şehir içi evden eve nakliyatlar için uzun sürmemelidir, ancak daha şehirler arası evden eve nakliyatlar için akvaryumunuzu sıfırdan ayarlayın ve her şeyin düzenlenmesi biraz zaman alabilir.

Su koşulları normale döndüğünde, balığınızı tekrar suya bırakabilirsiniz. Ağ ile dikkatlice kovadan çıkarın ve suya koyun. İlk önce balığın sıcaklığa alışması için poşetleri biraz suya koymalı ve daha sonra akvaryuma bırakmalısınız.

14 Şubat 2020
3.348 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?